Yeni Geçici Tavsiye: Ampligo

haber

Ampligo 150 ZC, Haziran Böceğine (Polyphylla spp.) karşı kullanım için Afyonkarahisar ili Çay ve Sultandağı ilçelerinde yetiştiriciliği yapılan kiraz için geçici tavsiyelerde yer almıştır. Tavsiye 15.04.2024 ve 15.07.2024 tarihleri arasında geçerlidir. Kullanım dozu 50 ml/100 L sudur. Ağacın taç iz düşümüne olacak şekilde toprağa uygulama yapılmalıdır.

 

Ampligo 150 ZC ayrıca kirazda Turunçgil uzun antenli böceğine (Anoplophora chinensis) karşı kullanım için Kocaeli, İstanbul, Trabzon, Sakarya, Antalya, Diyarbakır, Rize illerindeki karantina amaçlı kullanılacak mücadele için geçici kullanım izni verilmiştir. Tavsiye 01.04.2024 ve 30.07.2024 tarihleri arasında geçerlidir.

 

Kullanım dozu 50 ml/100 L sudur. Gövdenin kaplanması şeklinde uygulanmalıdır. Zararlı yumurta bırakmak için özellikle kök boğazı ve toprak seviyesine yakın kısımları tercih ettiğinden uygulamalarda bu kısımların da ilaçla kaplanması, ancak erginler genç sürgünlerle beslendiği için tüm aksamın ilaçlanması önem arz etmektedir. Zararlının ergin çıkışları Mayıs -Ağustos ayları arasına yayılmakta olup, söküm yapılmayan alanlarda ilk ergin çıkışındaki ilaçlamaya ek olarak uygulamaların tekrarlanması gerekecektir. İlaçlamalara zararlının erginlerinin doğada ilk görüldüğünde başlanması gerekecektir. Gövde ve taç içinde gölgede kalan ana dalların ilaçlanması mücadelenin etkinliğini artıracaktır.

 

Detaylı bilgilere BKÜ sitesinden ulaşılabilir.