Tarihçe | Syngenta Turkey

You are here

Tarihçe

Syngenta Tarihce Banner

"Syngenta" Marka Adı ve Anlamı: "İnsanları ve amaçları bir araya toplamak"

Syngenta ismi "enerji ve sentez ile amacın birleşmesi" anlamına gelen Yunan kelimesi "Syn" ve fark gözetmeksizin "bireyler" ve "toplumlar" anlamına gelen Latin kökenli "Genta" kelimesinin birleşmesinden oluşur.

Syngenta 2000 yılında Novartis ve Astrazeneca firmalarının birleşmesi ile doğmuştur. Çok genç bir firma olmasına rağmen Syngenta, yaklaşık 260 yıllık bir endüstriyel gelenekten gelmektedir.

Global'de Tarihimiz

1758 yılında İsviçre Basel’ de, J.R. Geigy Ltd. Boya ve diğer kimyasalları üretmeye başlar. 1876 yılında, Basel’ de diğer bir boya firması Sandoz kurulur. Ciba firması daha da sonrasında kurulur. 1926 yılında, Brunner Mond Ltd., British Dyestuffs Coronation Ltd. ve United Alkali CO. Ltd. şirketlerinin birleşmesi ile the Imperial Chemical Industries (ICI) kurulmuş olup, bundan 2 yıl sonrasında Jealott’s Hill’ deki Syngenta Araştırma İstasyonunu kuracaktır.

1935 yılında, Geigy İnsektisit ürünleri üretmeye başlamıştır. Sonraki 50 yıl boyunca Geigy ve ICI firmalarının araştırmacıları bugün pazarda satılan çoğu ürünün bulucuları olmuştur. 1971 yılında, Ciba ve Geigy firmalarının birleşmesi ile çoğu insanın Ciba olarak andığı Ciba-Geigy Ltd. kurulmuştur.

1973 yılında, tohum sektöründeki projelerinde yönlendirmesi ile, Ciba-Geigy Ltd. Amerikan Funk Seeds International firmasını satın alır. Hemen arkasından Sandoz, hala Syngenta markası adı altında bulunan The Roger Seed Company ve Northrup King isimli iki firma ve 1980 yılında Sluis & Groot (S&G) firmalarını satın alarak tohum sektörüne giriş yapar. Aynı yıl, Ciba özel bir biyoteknoloji bölümü açar. İngiltere’ de, ICI tohum pazarına gelir ve 1983 yılında ICI Seeds firmasını kurar.Yaklaşık 10 yılın ardından, ICI’ ın 3 kolundan; farmakoloji, tarım kimyasalları ve özel ürünler, ayrılarak Zeneca kurulur.

1996 yılında, Sandoz ve Ciba firmalarının birleşmesi ile o zamana kadar ki en büyük finansal aktarımlarından birisi olarak Novartis firması kurulur. Hemen bir yıl sonrasında Novartis, Merck & Co, firmasının bitki koruma kısmını almış ve insektisit portföyüne Abamectin aktif maddesini eklemiştir. Aynı zamanda, İsveçli olan Zeneca tüketicilere ilk olarak genetik olarak modifiye edilmiş olan domates çeşidini sunmuştur ve 1999 yılında English Astra AB firmasına katılarak AstraZeneca’ yı oluşturmuştur.

13 Kasım 2000 yılında, Novartis ve AstraZeneca firmaları birleşerek, global olarak ilk yalnızca tarım sektöründe uzmanlaşmış olan Syngenta’ yı oluşturmuştur.