Muradiye Fabrikası

Muradiye Fabrikası

1986 yılında Ciba-Geigy firması tarafından Hibrit Mısır üretimi amacıyla kurulan Muradiye fabrikası, 1997 yılında Sandoz ve Ciba-Geigy’nin global birleşmesini takiben Novartis Tohum işleme ve paketleme faaliyetine devam etmiştir. Tesis 2001 yılında Novartis ve Astra-Zeneca firmalarının tarım kısımlarının birleşmesiyle oluşan Syngenta Tarım ve Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak işlevini sürdürmektedir.

Sandoz döneminde 1989 yılında Çorlu’da kurulmuş olan Hibrit Ayçiçeği işleme tesisinin 2007 yılında kapatılma kararı ile birlikte,  Muradiye’de 2008 yılında mevcut Hibrit Mısır işleme tesisinin yanına yeni bir Hibrit Ayçiçeği işleme tesisi  kurulmuştur.

2008 yılından itibaren Muradiye Fabrika hem Ayçiçeği hemde Mısır için işleme ve paketleme faaliyetlerini sürdürmektedir. Mısır üretimlerinin yaklaşık %90'ını yurtiçi pazar için gerçekleştiren tesis, Ayçiçeği üretimlerinin yaklaşık %85'ini ise ihraç amaçlı olarak yapmaktadır.

İstanbul İhracatçılar Birliği tarafından düzenlenen en başarılı ihracatçılar  ödül töreninde Syngenta , Bitkisel Yağlar ve Yağlı Tohumlar ihracatı yapan firmalar içinde en çok ihracatı yapan firma olarak 2011 ve 2012 yıllarında birincilikle ödüllendirilmiştir.

Diğer taraftan Antalya İhracatçılar Birliği de  Syngenta’yı  2012 değerlendirmesine göre tüm ihracatımız içinden  Türkiye’den en fazla ihracat yapan 536. firma olarak ödüllendirmiştir. Syngenta, 2015 yılı Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği tarafından her yıl verilen Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamülleri Sektörü ihracatında yine en fazla ihracatı gerçekleştirerek Birincilik ile ödüllendirilmiştir.

İhracat miktarımızı ve kalitemizi artırmak amacı ile Muradiye Fabrikamızda ilave yatırımlar devam etmektedir.