You are here

Tarihçe ve Fabrika

Tarihçe

1965´te İzmir´de kurulan Sandoz Kimya Sanayi Limited Şirketi bünyesinde tarım ilacı formülasyon fabrikası hizmete girer. 4.000.000 TL sermayeye sahip Sandoz Kimya Sanayii Limited Şirketi ortakları %98,5 hisseyle Sandoz AG-Basel, %1,5 hisseyle Alber Arditi´ dir. Sermaye 1967´ de 7.000.000 TL´ ye çıkarılır. Bornova´ da kurulan Fabrikada öncelikle 2.000 litrelik sıvı karıştırıcı ve 5.000 litrelik toz karıştırıcıyla imalata başlanır .

Sermayesini 1988´ de ise 450.000.000 TL´ ye çıkaran Sandoz Kimya Sanayii Limited´ in hisseleri, Sandoz İlaç Sanayi/ İstanbul tarafından aynı yıl Arditi ailesinden devir alınır. 1989 Ekim ayından itibaren Sandoz Kimya Fabrikası´ da Sandoz Ürünleri Limited Şirketi bünyesine katılır, 1990 Ocak ayından itibaren de Limited Şirket Anonim Şirket haline dönüşür. Tarım İlaçları Bölümünün İzmir´ de kurulu Fabrikası Sandoz Basel standartlarına uygun tüm emniyet yatırımlarını tamamladıktan sonra ana merkez nezdinde güvenilir bir tesis olma özelliğini kazanır.

1997 yılında Sandoz ve Ciba-Geigy´nin global olarak birleşmesini takiben Novartis Bitki Koruma Sektörü olarak faaliyetine devam eden şirket 2001 yılı başından itibaren Syngenta Tarım Sanayi olarak işlevini sürdürmektedir. 

Bugün Syngenta-Türkiye'nin yönetim merkezi , Bayraklı Tower'daki yeni yerinde devam etmektedir. 

Muradiye Fabrikası

1986 yılında Ciba-Geigy firması tarafından Hibrit Mısır üretimi amacıyla kurulan Muradiye fabrikası, 1997 yılında Sandoz ve Ciba-Geigy’nin global birleşmesini takiben Novartis Tohum işleme ve paketleme faaliyetine devam etmiştir. Tesis 2001 yılında Novartis ve Astra-Zeneca firmalarının tarım kısımlarının birleşmesiyle oluşan Syngenta Tarım ve Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak işlevini sürdürmektedir.

Sandoz döneminde 1989 yılında Çorlu’da kurulmuş olan Hibrit Ayçiçeği işleme tesisinin 2007 yılında kapatılma kararı ile birlikte,  Muradiye’de 2008 yılında mevcut Hibrit Mısır işleme tesisinin yanına yeni bir Hibrit Ayçiçeği işleme tesisi  kurulmuştur.

2008 yılından itibaren Muradiye Fabrika hem Ayçiçeği hemde Mısır için işleme ve paketleme faaliyetlerini sürdürmektedir. Mısır üretimlerinin yaklaşık %90'ını yurtiçi pazar için gerçekleştiren tesis, Ayçiçeği üretimlerinin yaklaşık %85'ini ise ihraç amaçlı olarak yapmaktadır.

İstanbul İhracatçılar Birliği tarafından düzenlenen en başarılı ihracatçılar  ödül töreninde Syngenta , Bitkisel Yağlar ve Yağlı Tohumlar ihracatı yapan firmalar içinde en çok ihracatı yapan firma olarak 2011 ve 2012 yıllarında birincilikle ödüllendirilmiştir.

Diğer taraftan Antalya İhracatçılar Birliği de  Syngenta’yı  2012 değerlendirmesine göre tüm ihracatımız içinden  Türkiye’den en fazla ihracat yapan 536. firma olarak ödüllendirmiştir. Syngenta, 2015 yılı Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği tarafından her yıl verilen Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamülleri Sektörü ihracatında yine en fazla ihracatı gerçekleştirerek Birincilik ile ödüllendirilmiştir.

İhracat miktarımızı ve kalitemizi artırmak amacı ile Muradiye Fabrikamızda ilave yatırımlar devam etmektedir.