Syngenta Tarım Türkiye

Syngenta Türkiye Ekibi

Syngenta Türkiye Tarihçemiz

*1965'te İzmir'de kurulan Sandoz Kimya Sanayi Limited şirketi bünyesin de tarım ilacı formülasyon fabrikası Bornova'da hizmete girer.  4.000.000TL sermayeye sahip Sandoz Kimya Sanayii Limited Şirketi ortakları %98,5 hissesiyle Sandoz AG-Basel, %1,5 hissesiyle Alber Arditi' dir. Bornova'da kurulan fabrika da öncelikle 2.000 litrelik sıvı karıştırıcı ve 5.000 litrelik toz karıştırıcıyla imalata başlanır.

*1988'te İzmir'de kurulan Sandoz Kimya Sanayii'nin hisseleri, Sandoz İlaç Sanayi/ İstanbul tarafından aynı yıl Arditi ailesinden devir alınır. 1989 Ekim ayından itibaren Sandoz Kimya Fabrikası' da Sandoz Ürünleri Limited Şirketi bünyesine katılır. 1990 Ocak ayından itibaren de Limited Şirket, Anonim Şirketi haline dönüşür. Tarım ilaçları bölümünün İzmir' de kurulu fabrikası Sandoz Basel standartlarına uygun tüm emniyet yatırımlarını tamamladıktan sonra ana merkez nezdinde güvenilir bir tesis olma özelliği kazanır.

*1997 Yılında Sandoz ve Ciba-Geiigy' nin global olarak birleşmesini takiben Novartis Bitki Koruma Sektörü olarak faaliyetine devam eden şirket, 2001 yılı başından itibaren Syngenta Tarım Sanayi işlevini sürdürmektedir.

Bugün Syngenta Türkiye'nin yönetim merkezi İzmir, Megapol Çarşı Kule'dedir.