Sebze

Türkiye tohum pazarında fiilen 1986 yılından bu yana yer alan şirketimiz, faaliyetine ilk olarak Sandoz ve Ciba çatıları altında başlamıştır. 1997 yılındaki birleşme sonrasında Novartis adını almış ve 2000 yılında Novartis'in Tohum ve Zirai İlaç bölümlerinin Astra-Zeneca'nın Zirai İlaç bölümü ile birleşmesi sonucunda Syngenta adını almıştır.

Sebze tohumları Syngenta Hollanda'dan ithal edilir ve Türkiye’de pazarlaması ve satışı yapılır. Türkiye'nin gelişen taze sebze pazarına ve Ortadoğu pazarına uygun çeşit geliştirmek üzere Antalya' da kurulu 1.7 hektarlık bir Araştıma ve Geliştirme istasyonu mevcuttur. Bu istasyonda aynı zamanda hıyar ve domates ıslahı da yapılmaktadır. 

Syngenta açık tarla ve sera olmak üzere sebze tohumlarında ürün çeşitliliği ile ön plana çıkmaktadır. Günümüzde tüketiciler daha fazla çeşit ve ihtiyaçlarına daha uygun ürünler; yeni tatlar, daha sağlıklı seçenekler, daha küçük ürünler, çekici renkler ve biçimler arıyor. Pazar eğilimleri, değer zincirinin her aşamasında taze ve verimli, yani hasat edilmesi, temizlenmesi, işlenmesi ve ambalajlanması kolay olan çeşitler talep ediyor. Syngenta olarak deneyimlerimiz işte tam bu noktada fark yaratıyor. Syngenta, pazarın ihtiyaç ve taleplerine cevap vererek, karlı ve güvenli biçimde büyümenizi sağlıyor.Kapsamlı araştırma ve pazar testleri yaparak tüketicilerin beğenilerini ve eleştirilerini belirliyoruz ve ayrıntılı teknik araştırma ve geliştirme çalışmaları yürütüyoruz. Sonuçta, hektar başına optimum verim alınmasını sağlayan ve olağanüstü hastalık direnci gösteren yüksek verimli ve yüksek kaliteli yenilikçi çeşitler elde ediyoruz.