SYNGENTA Hal Arena & Road Show | Syngenta Turkey

You are here

Share page with AddThis

SYNGENTA Hal Arena & Road Show

Sebze
01.06.2017

Syngenta Türkiye, başta standart domates olmak üzere tüm sebze gruplarının, ihracat ve iç piyasada şekillenmesinde önemli rol alan ve sebze üretiminin büyük bir kısmını sağlayan Akdeniz Bölgesi’ndeki Sebze ve Meyve Halleri’nde 18 Nisan – 5 Mayıs 2017 tarihleri arasında tanıtım günleri gerçekleştirmiştir. Eş zamanlı olarak Antalya Sebze ve Meyve Hali’nde, 26-28 Nisan 2017 tarihlerinde bu yıl ikincisi düzenlenen Antalya Hal Arena Tarım Sergisi’ne ilk katılımını sağlamıştır.

SYNGENTA Türkiye Sebze Birimi önderliğinde ilk defa düzenlenen roadshow reklam ve  tanıtım günlerinde bölge içerisinde iklim, toprak yapısı, pH değerleri gibi değişik yetiştiricilik koşulları baz alınarak ekim dönemlerinin belirlendiği ve performansı ile hem üretici hem de ihracatçı tarafından talep edilen Syngenta domates çeşitleri hallerde  özenle tanıtılmış ve gezici stantta çok sayıda ziyaretçi ağırlanmıştır.

Akdeniz Bölgesi’nin hedef alındığı organizasyonda Kumluca, Demre, Kınık, Karadağ, Ovaköy, Yeşilköy, Kumluova, Ortaca, Fethiye, Karadere, Antalya, Serik, Gazipaşa ve Alanya ilçe halleri ziyaret edilmiştir. Fethiye ve Kumluca bölgelerinde erkenciliği, meyve raf ömrü uzunluğu ve tonajı ile çiftçilerin gönlünde taht kurmuş olan baharlık domates DAYLOS çeşidi tanıtılmıştır. Demre ve Kınık bölgesinde her daim üretici ve ihracatçıya kazandıran ve vazgeçilmez çeşitlerden, özellikle kritik dönemlerde üreticinin yüzünü güldüren  salkım çeşitleri  ARGYL ve İKRAM üreticilerden tam not almıştır. Yayla bölgesinde çok önemli yeri olan lider domates çeşidi TORRY; iri- standart ve asla yumuşama yapmayan meyveye sahip olması ile birlikte özellikle yayla bölgelerinin amansız problemi olan SPOTTED WILD virüsüne yüksek toleransı ile üreticilerin beğenisini kazanmaya devam etmiştir. Alanya ve Antalya bölgelerine giriş yapan yeni pembe domates çeşidi MAMSTON; uzun raf ömrü ve yüksek meyve kalitesi ile hem ihracatta hem de iç piyasada önemli bir noktaya taşınmış ve gerçekleştirilen demo organizasyonlarında en çok ilgi gören çeşit olmuştur. Yine aynı bölgede yeni köy domatesi çeşidi DUMAS ve  tüm sahil bölgelerinde yeni atıştırmalık domates SEYCHELLE’in yanı sıra beef domates çeşidi olan VİTELLİO da yoğun ilgi görmüştür. Akdeniz sahil şeridinde önemli bir konuma sahip olan erken güz dikim dönemine tavsiye edilen CORVETTE ve güz dönemine konumlandırılan VEYRON standart domates çeşitleri, zorlu iklim koşullarına rağmen göstermiş oldukları yüksek verim ve kalite sebebiyle üretici ve halcilerden yoğun rağbet görmüşlerdir. Demre ve Kınık bölgelerine bu yıl iddialı bir giriş yapan ve çok iyi kış performansına sahip olan yeni salkım domates çeşitleri MODYKANO ve GAGARİN’in tanıtımı  başarı ile gerçekleştirilmiş ve katılımcılardan yoğun ilgi görmüştür.

Kalifornia biberde Antalya ve Demre bölgelerinde yıllardır liderliği bırakmayan rakipsiz biber çeşidi  SOBEK, sergi alanında dikkatleri üzerine çekmiştir. Syngenta yetkilileri bunların yanı sıra,  önemli bir adım olarak ilk kez girecekleri geç güz-erken bahar hıyar segmentinde, gerek kaliteli meyve ile hasat devamlılığını sağlayan gerekse yüksek adaptasyon kabiliyetine sahip olan ORKESTRA  hıyar çeşidini  Alanya bölgesinde tanıtmıştır. Antalya bölgede ise yeni mini hıyar çeşidi  SM 15007’e dikkat çekilmiştir. GSPP şartlarında üretimi gerçekleşen Syngenta portföyündeki en önemli domates anaçları ARAZİ, BUFFON ve ARMSTRONG’un tanıtımları da devam etmiş ve uzman Syngenta ekibi sergi alanında ilgili tüm iş ortaklarının sorularını cevaplamıştır. Pazarlama Operasyonları Müdürü Murat Selçuk organizasyon için şu yorumunu eklemiştir: “Syngenta Türkiye olarak üreticilerimizin kendi yetiştiricilik koşullarına göre çözüm üretmeyi hedefliyoruz ve bu hedef doğrultusunda düzenlenen organizasyonlar ile hedef kitlemizin ürünleri kendi bölgelerinde gözlemlemelerini ve hal etkinlikleri ile çeşitlerin performans değerlendirmelerini sağlıyoruz. Tanıtım çalışmaları Türkiye’nin farklı bölgelerinde farklı ürün grupları ile önümüzdeki günlerde de devam edecektir.”