Fındık Kurdu Zararlı Mücadelesi | Syngenta Turkey

You are here

Share page with AddThis

Fındık Kurdu Zararlı Mücadelesi

Berkay ŞAHİN
05.04.2021

Ülkemizde fındığın kültüre alınmış çeşitlerinin yetiştiriciliğine ilk olarak Doğu Karadeniz Bölgesi’nde başlanmıştır. Karadeniz Bölgesi’nin iklim özellikleri fındık için en ideal ortamı oluşturmaktadır. Fındık kış aylarında çiçeklenen ve döllenen tek bitkidir. Dişi çiçeklerin çanak yaprakları “çotanak” adı verilen fındık kadehini oluşturmaktadır. Fındığın çeşitli türleri vardır. Ülkemizdeki kültür fındıkları, 5-6 metre boylanabilmekte olup ‘Corylus Avellana’ ile ‘Corylus Maxima’ türlerinin melezlerindendir. Türkiye’de yetiştirilen fındık, kalite açısından Giresun ve Levant olmak üzere i

Türkiye’de Fındık

Ülkemizde fındığın kültüre alınmış çeşitlerinin yetiştiriciliğine ilk olarak Doğu Karadeniz Bölgesi’nde başlanmıştır. Karadeniz Bölgesi’nin iklim özellikleri fındık için en ideal ortamı oluşturmaktadır. Fındık kış aylarında çiçeklenen ve döllenen tek bitkidir. Dişi çiçeklerin çanak yaprakları “çotanak” adı verilen fındık kadehini oluşturmaktadır. Fındığın çeşitli türleri vardır. Ülkemizdeki kültür fındıkları, 5-6 metre boylanabilmekte olup ‘Corylus Avellana’ ile ‘Corylus Maxima’ türlerinin melezlerindendir. Türkiye’de yetiştirilen fındık, kalite açısından Giresun ve Levant olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Giresun kalite fındık, tadı ve içerdiği yağ oranı ile dünyanın en üstün özellikli fındığıdır. Giresun fındığı, Giresun ile Trabzon’un Beşikdüzü, Vakfıkebir, Çarşıbaşı ve Akçaabat ilçelerinde yetişmektedir. Trabzon ve Trabzon’un bir bölümü ile Ordu, Samsun, Bolu, Sakarya, Zonguldak ve Bartın illerinde yetiştirilen, Levant kalite fındık, Giresun kalite fındıklardan daha az yağ oranı içermesine rağmen diğer ülkelerde yetiştirilen fındıklardan genellikle daha yüksek yağ oranına sahip olmakta ve tat bakımından da üstün niteliktedir.

 

Fındığın Türkiye’deki İlerleyişi

TÜİK verilerine göre 2002 yılında 560 bin hektar olan fındık dikim alanları, 2019 yılında %31’lik artışla 734 bin hektara, 2002 yılında 600 bin ton olan fındık üretimi ise 2019 yılında %29’luk artışla 776 bin tona ulaşmıştır.

 

Fındık kurdu (Curculio nucum)

Tanımı ve yaşayışı

Erginler kül renginde, 6,7 mm boyunda ve hortumludur. Larvaları bacaksız, tombul ve kıvrıktır. İlk erginler iklime bağlı olarak Mart ayı içerisinde görülse de yoğun olarak ergin çıkışı Mayıs başlarında olur. Bir dişi ortalama 42 yumurta bırakır.

Zarar şekli

Fındık kurdu, meyvelerde beslenme ve yumurta bırakma suretiyle zarar yapar. Erginler önce karanfillerde zarar yapar. Daha sonraları fındığın meyve kabuğunu hortumunun ucundaki ağız parçalarıyla kemirir ve kabuk içinde yumuşak etli kısımda beslenir. Bu şekilde normal iriliğe erişinceye kadar zarar  gören meyvelerde kabuk içindeki etli kısım bozularak sarı renk alır. Bu zarar şekline ‘’sarı karamuk’’ denir. Normal iriliğe ulaşan meyve zarara uğrarsa (ergin normal iriliğe ulaşan meyvede beslenirse) meyve içi kararır, meyve kabuklarındaki çatlaklardan dışarı siyah bir akıntı zuruf eder ve kabuğu kirletir. Bu şekilde olan zarara ise ‘’kara karamuk’’ zararı denir. Bir böcek beslenme yoluyla 80 meyveye zarar verebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fındık kurdu larvaları hazırladıkları bir toprak yuva içerisinde, toprağın 10-25 cm derinliğinde pupa olurlar ve burada kışı geçirirler. Bu sebeple böcek yoğunluğunun azalması için bitki köklerine zarar vermeyecek şekilde toprağın çapalanması gerekir.

Kimyasal mücadele bahçedeki hakim çeşitlerin yarıdan fazlası mercimek iriliğine yaklaşınca (3-4 mm) yapılmalıdır. Ergin çıkışının tamamlamak üzere olduğu bu dönem, Karadeniz Bölgesi’nde nisan sonu mayıs ayı başına rastlar.

İlk uygulama 10 fındık ocağında 2’den fazla ergin saptandığında ve meyveler yaklaşık mercimek büyüklüğündeyken (3-4 mm) yapılmalıdır. Karadeniz sahil kuşağında Nisan sonu - Mayıs başı, orta kuşakta Mayıs başı - Mayıs sonu, yüksek kuşakta ise Mayıs sonu - Haziran başına rastlar. Uygulama sonrası 24 saat içinde, şiddetli yağışın oluştuğu koşullarda ilaçlama tekrarlanmalıdır.Fındık kurdu doğrudan ürüne yaptığı zararla fındığın ana zararlısıdır. Syngenta’nın bu zararlıya karşı kendi portföyünde güçlü ve etkin çözümleri vardır.

 

 

  • Ampligo 150 ZC; Chlorantraniliprole ve Lambda-cyhalothrin’den oluşan iki aktif madde ile, Fındıkta başta gelen bir çok zararlıya karşı geniş bir yelpazede mücadele etmek amacıyla geliştirilmiş yeni nesil bir hazır karışımıdır. İçeriğindeki Chlorantraniliprole dünyadaki en değerli aktif maddeler arasında yer almaktadır.
  • Hava koşullarına uyumu yüksektir.
  • Hızlı ve uzun süreli etkilidir. Zararlının her biyolojik dönemine karşı etkisi vardır.
  • Görülebilir sonuçlar çok hızlı ortaya çıkar. Böceğin beslenmesi hemen durur ve ölümler gerçekleşir.
  • Daha az ilaçlama ile iş yükünü, işçi maliyetini azaltır.

 

Syngenta Türkiye olarak ürün geliştirme çalışmalarımıza fındıkta, Ampligo 150 ZC örneğiyle devam ediyoruz. Yakın zamanda yeni ürünlerimiz ve çözümlerimiz sizlerle olacaktır…